Zanim zdecydujesz się na zakup konia, musisz sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie: czy jest to odpowiedni moment na zakup wierzchowca? Zaczniemy od uzmysłowienia Ci, jakie prawdziwe powody motywują Cię do zakupu konia. Możliwe, że nie jest to tak klarowne i jasne, jak myślisz. Być może zainteresują Cię także alternatywy dla posiadania własnego konia, które mogą okazać się swojego rodzaju testem. Sprawdzianem, czy udźwigniesz ciężar posiadania półtonowego zwierzaka. Spróbujemy też razem zaplanować Twoją najbliższą przyszłość. Czy w tej przyszłości jest miejsce dla Twojego konia? Znalezienie mu miejsca w swojej przyszłości to nieodzowny element świadomego planowania kupna konia, gdyż koń to zakup na długie lata.

Zastanówmy się też nad finansowymi aspektami posiadania konia. A tutaj pojawiają się już bardzo duże kwoty. Utrzymanie konia to nie tylko opłata za stajnię i koszty związane z zapewnieniem koniowi dachu nad głową. To także jego pielęgnacja, dbanie o zdrowie, leczenie. To również wydatki na treningi i szkolenia – bo mając już własnego konia, nie możemy zapomnieć o konieczności doskonalenia się. To też w końcu bardzo drogi sprzęt jeździecki, który będzie Ci niezbędny. A o tym, że koń potrafi w mgnieniu oka „przypadkowo” zniszczyć nawet najdroższy sprzęt, przekonacie się już w pierwszych dniach. Po finansowej części informacyjnej, która może przytłoczyć, zajmiemy się Twoją głową, a mianowicie pomocą w podjęciu decyzji o zakupie konia. Tutaj niezwykłym wsparciem okaże się rozmowa z instruktorem, trenerem, rodziną i przyjaciółmi. W dalszej części postaramy się określić, jakiego konia szukasz, jakie masz względem niego wymagania, na co zwracać uwagę, kreśląc profil Twojego idealnego rumaka. Pomoże nam to przeprowadzić Cię przez proces poszukiwania konia i przebrnąć przez setki ogłoszeń. Jak się szybko okaże, te setki ogłoszeń to nie plus a minus. W takim gąszczu ofert ciężko będzie wypatrzeć konia spełniającego Twoje oczekiwania.

Ostatnią częścią niniejszego rozdziału jest pomoc w przygotowaniu do procesu szukania konia. Nie będą to łatwe chwile dla Ciebie. Będą wymagały dużej organizacji, zaangażowania i pochłoną znaczną część Twojego wolnego czasu. Nie pozwolimy Ci poddać się na tym etapie. A jeśli tak łatwo się poddajesz, lepiej zrezygnuj z konia już teraz, bo czeka Cię seria niepowodzeń. To możemy obiecać już na wstępie.

Rozdział 1 – Przed zakupem konia.

1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.

1.4. Przygotowania do procesu zakupu konia.