1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

Wielokrotnie słyszeliśmy to pytanie. Co więcej, gwarantujemy Ci, że każdy kupujący konia, czy to pierwszego, czy też któregoś z kolei, zawsze zadaje sobie to magiczne pytanie. I nieważne, czy zadaje je sobie w głowie, czy też głośno, artykułując swoje niepokoje. Nieważne, czy pyta rodzinę, partnera życiowego, przyjaciół, trenerów, instruktorów, przyjaciół ze szkoły, przyjaciół ze stajni, wolontariuszy, czy też stajennego.

Nieważne też, co mu te osoby odpowiadają. Czy odpowiadają twierdząco, czy też przecząco. Odpowiedź jest zawsze jedna i brutalna w swojej prawdziwości: nigdy nie będzie odpowiedniego momentu na zakup konia

Jak to nigdy nie ma odpowiedniego momentu na zakup konia? Proste. Zawsze coś może stanąć na przeszkodzie. Może za rok, dwa, trzy lata nie będzie się miało czasu? Może za rok, dwa, trzy lata straci się pracę i nie będzie się posiadało finansów na utrzymanie konia? Może za rok, dwa, trzy lata kłopoty zdrowotne nie pozwolą na opiekę nad koniem? Nigdy więc nie będzie odpowiedniego momentu na zakup konia. Natomiast jest też inna prawda: czasami istnieją nieodpowiednie momenty na zakup konia.

Są to właśnie sytuacje opisane powyżej. Gdy za pół roku planujemy rozpocząć studia w innym mieście – wstrzymajmy się z decyzją o kupnie konia do czasu, aż zobaczymy, czy studia pozwolą nam czasowo na opiekę nad koniem. Gdy kończy nam się okres umowy o pracę – poczekajmy z decyzją do czasu, aż wyjaśni nam się sytuacja zawodowa. Gdy zmieniamy pracę – poczekajmy chwilę, aż zobaczymy, czy przypadkiem nie będzie zbyt dużo nadgodzin. Gdy planujemy ślub – zaczekajmy z decyzją, czy po ślubie życie rodzinne pozwoli nam na opiekę nad koniem. Chodzi więc o sytuacje, w których nasze życie zmienia się diametralnie. Zobaczmy, czy po zmianach nadal będzie miejsce w nim dla konia. Nie mówimy tu o wyrzuceniu koni z serca. Tylko o zastanowieniu się, czy to musi być koniecznie własny koń i koniecznie w tym momencie.

Odpowiedzialny zakup konia wiąże się ze wzięciem na siebie odpowiedzialności za to zwierzę w zdrowiu i chorobie, przez cały okres życia wierzchowca. Chciałoby się powiedzieć „póki śmierć Was nie rozłączy” i tak zazwyczaj jest albo powinno być. Oczywiście konia można zawsze sprzedać i pewnie kiedyś przyjdzie Ci podjąć decyzję o sprzedaży konia. Może rozwój sportowy zmusi Cię do zmiany wierzchowca, może wyprowadzka do innego kraju za pracą sprawi, że zajdzie konieczność sprzedaży konia. Ciężkie decyzje, ale podejmowane codziennie. Ty też będziesz kupować konia od kogoś, kto go sprzedaje. Tutaj duże emocje będą grały wielką rolę. O tym napiszemy w osobnym rozdziale.

Na pytanie, które często zadawane jest na wszelakich forach dyskusyjnych i różnych portalach jeździeckich: „Czy to odpowiedni moment na zakup konia” nie można odpowiedzieć twierdząco. Należy jednak zastanowić się, czy jesteśmy w stanie być w pełni gotowi na zakup konia. Jeśli więc spełniasz poniższe warunki, możesz nadal rozważać zakup konia:

  • Twoja sytuacja zdrowotna jest stabilna;
  • Twoja sytuacja zawodowa/szkolna jest stabilna;
  • Twoja sytuacja finansowa jest stabilna;
  • Twoja sytuacja rodzinna jest stabilna;
  • Twoja pasja jeździecka nie przygasa;
  • chcesz się szkolić i trenować;
  • chcesz wziąć odpowiedzialność za duże zwierzę;
  • zaopiekujesz się koniem, nawet gdy będzie „wyłączony” z jazd.

Jeśli odpowiedzi są twierdzące. Jeśli któraś z odpowiedzi jest przecząca, może warto chwilę poczekać i przed przyjęciem dodatkowych, dużych obowiązków najpierw uporządkować swoje własne życie? Wyjdzie to na dobre zarówno Tobie, jak i koniowi. Popracuj nad sobą, swoim życiem, kup książkę z serii poradników „radzenie sobie ze sobą” a tę chwilowo odłóż na półkę. Chwilowo.

Rozdział 1 – Przed zakupem konia.

1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

1.1.1. Dlaczego chcesz kupić konia
1.1.2. Alternatywy dla kupna własnego konia
1.1.3. Jak wygląda Twoja przyszłość

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.

1.4. Przygotowania do procesu zakupu konia.

Rozdział 2 – Poszukiwanie swojego konia.