Czy zadawaliście sobie to proste pytanie? Doskonałe w swojej prostocie, lecz często nie jest zadawane. Po prostu chcemy kupić konia, mamy taką myśl głęboko zakorzenioną w głowie i nie zadajemy sobie pytania, dlaczego chcemy kupić konia. A to właśnie odpowiedź na to pytanie jest kluczem do podjęcia świadomej decyzji, związanej z zakupem konia. Usiądź więc spokojnie w komfortowym i cichym miejscu, weź długopis i kartkę, możesz też użyć marginesu książki albo miejsca na następnej stronie, śmiało, kreślaj po niej i zapisz, dlaczego chcesz kupić konia. Nie odpowiadaj sobie na to pytanie w myślach. Zapisz to. Nikt nie będzie oceniał tutaj Twoich motywacji. Ważne jednak, aby uświadomić sobie powód podjęcia decyzji o zakupie konia. I co więcej, co okazuje się bardzo trudne, zapisać to w jednym zdaniu. Wróć do czytania po wykonaniu zadania.

………………………………………………………………………………………………………..
miejsce na twoją notatkę – dlaczego chcesz kupić konia?

Powodów do kupna konia jest tyle, ilu jest właścicieli koni. Nie będziemy tu oceniać, czy Twój motyw jest właściwy, czy nie. Pomożemy Ci dojść do pewnych wniosków samodzielnie.

Najczęstszą przyczyną, ze względu na którą ludzie decydują się na zakup prywatnego konia, jest, jak to mówią: „nie mam już siły do koni szkółkowych, nie rozwijam się przy nich”. Tak, to niestety prawda. Większość koni szkółkowych jest odczulona na wszelkie bodźce. Lata szarpania za pysk i lata kopania w ich końskie boki zrobiły swoje. W idealnym świecie takie konie odstawiane są od jazd i „korygowane” przez odpowiedzialne za to osoby. Świat nie jest jednak doskonały i nie wszędzie zapewnia się koniom, a przez to i jeźdźcom, takich idealnych warunków pracy w szkółce jeździeckiej. Wraz z postępem Twojej edukacji jeździeckiej, wraz ze wzrostem Twoich umiejętności, rosną także wymagania, jakie stawiasz przed koniem. I naturalne jest, że w takim momencie zaczynasz myśleć o zakupie własnego konia, z którym możesz pracować.

Bardzo częstym powodem zakupu konia jest także to, że nasza/nasz przyjaciółka/przyjaciel ze stajni kupili sobie konia. Widzisz, jak pracuje z koniem, jak go codziennie czyści, ciągle o nim mówi. I przez to zaczynasz też myśleć o zakupie konia. Jeżdżąc w szkółce, gdy koleżanka lub kolega mają własnego konia, czujesz się niejako na marginesie. Nie dzielicie już pasji jeździeckiej wspólnie, jesteście jakby osobno. Ciągnie Cię do wspólnych przygód jeździeckich i wspólnych rozmów o koniach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że to sytuacja niekomfortowa. Można ją porównać do bycia przyjacielem młodej matki, która potrafi rozmawiać tylko i wyłącznie o swoim dziecku, w mediach społecznościowych wszędzie wstawia jego zdjęcia. Nie można już z taką osobą porozmawiać o niczym innym poza jej dzieckiem. Czy to jest jednak powód, aby samemu sobie to dziecko sprawić?

A może masz zacięcie sportowe. Wielokrotne starty w zawodach towarzyskich, a może nawet parę startów w zawodach regionalnych? Brakuje Ci konia, na którym można stale pracować. Masz dość tego, że ciągle pod siodłem masz innego wierzchowca z ośrodka jeździeckiego i chcesz się rozwijać jako para koń-jeździec, nie osobno? Chcesz mieć jednego swojego i tylko swojego partnera w podboju pobliskich, a może i regionalnych oraz krajowych aren sportowych?

Albo dzierżawisz obecnie konia, przejmując całkowitą odpowiedzialność za niego. Czyścisz, lonżujesz, masujesz, robisz wcierki, systematycznie na koniu jeździsz, ale nie masz możliwości podejmowania decyzji? Właściciel się wtrąca, jak masz jeździć, mimo iż uważasz, że często nie ma racji. Jest jednak właścicielem i dlatego ma ostatnie zdanie. Często w ostatniej chwili zmienia Twoje plany, bo przypomniał sobie o koniu i chce na nim po pół roku nieobecności w stajni pojechać w teren właśnie wtedy, gdy masz umówiony trening? Masz już dość takiej sytuacji i chcesz mieć swojego konia do swojej dyspozycji? Pragniesz decydować o planie treningowym?

A może masz ciężką sytuację rodzinną lub związkową, kłopoty z chłopakiem/dziewczyną lub mężem/żoną i konia traktujesz jako odskocznię od rzeczywistości? Może kłopoty w pracy z szefem nie pozwalają Ci się zrelaksować? Albo przytłacza Cię szkoła z czepiającymi się nauczycielami, natłokiem materiałów do nauki i znienawidzonymi ludźmi w klasie i szkole? Potrzebujesz konia jako coś, co pozwoli Ci odetchnąć od problemów i chociaż na chwilę oczyścić umysł?

Czy Twój zanotowany powód pasuje do któregoś z powyższych? A może wybija się poza te podstawowe ramy. Jak wspomnieliśmy na wstępie – powodów zakupu konia jest tyle, ile właścicieli tych zwierząt.

Rozdział 1 – Przed zakupem konia.

1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

1.1.1. Dlaczego chcesz kupić konia
1.1.2. Alternatywy dla kupna własnego konia
1.1.3. Jak wygląda Twoja przyszłość

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.