Zamierzając kupić konia, powinno się mieć świadomość, że to obowiązek na wiele lat. Powinniśmy więc sobie uświadomić, że wiążemy się ze zwierzakiem na długi czas. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak kształtuje się nasza najbliższa i dalsza przyszłość. Jak będzie wyglądać? Gdzie znajdziemy się za rok, dwa, trzy lata. Oczywiście, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, jak będzie wyglądało jego życie za 10 lat, ani też nikt nie mówi tutaj o opiece nad koniem do końca jego życia. Konie kupuje się i konie się sprzedaje. To naturalna rzecz. Co więcej, swojego wymarzonego i idealnego konia też kupisz od kogoś, kto go sprzedaje. Tutaj chcemy się jednak skupić na tym, czy mamy czas na konia, aby nie został porzucony w stajni bez człowieka, jeśli za pół roku wyjedziesz na przykład na studia na drugi koniec kraju.

Zaczęliśmy od studiów, więc przy tym na chwilę zostańmy. Zastanów się, jak wyglądać będzie Twoja edukacja, jeśli jesteś w trakcie szkoły, czy też studiów. Czy wiesz, co będziesz robić w najbliższej przyszłości? Może właśnie pójdziesz do szkoły średniej? Może zbliża się matura? Może niedługo idziesz na studia? Wiesz już, jaki kierunek? A może jeszcze nie wiesz, co będziesz robić? Może się zdarzyć, że w Twojej ścieżce edukacyjnej nastąpi taka zmiana, która uniemożliwi Ci realizację jeździeckiej pasji? Idziesz na studia na drugi koniec kraju? Czy możesz zabrać ze sobą swojego wierzchowca? Będzie Cię stać na wynajęcie mieszkania czy też opłacenie akademika i jednoczesne utrzymywanie konia w innym mieście? Kierunek studiów pozwoli Ci na czas wolny, który poświęcisz koniowi? A może wybrany kierunek bardzo absorbuje czas? A może dopiero zbliża się matura, oceny słabe, a przygotowanie do matury leży i kwiczy? Trzeba będzie przysiąść nad książkami w celu przygotowania się do matury? Odłóż więc tę książkę chwilowo na półkę i zabierz się za podręczniki. To nie czas na konia. Poczekaj.

A może zmieniasz miejsce zamieszkania. Przeprowadzasz się ze względu na studia, o czym było powyżej? A może jesteś w nowym związku i zamierzasz zamieszkać ze swoją miłością w innym mieście? Kończysz edukację i przeprowadzasz się za pracą? A może z powodów zawodowych Twoi rodzice, z którymi mieszkasz, muszą się przeprowadzić, a Ty razem z nimi? Zaczekaj więc z decyzją o zakupie konia aż do czasu, gdy zadomowisz się w nowym miejscu. Zobaczysz, jak ułożysz sobie życie w nowych warunkach, dopiero później zaprosisz do swego życia nowego rumaka.

A może zaczynasz nowy związek? Nowa miłość może, choć nie musi, podzielać Twojej pasji. Zamierzacie zamieszkać razem? A może jesteś już w długim i stabilnym związku, planując ślub za kilka miesięcy? A może już jesteście po ślubie i planujecie dziecko? Poczekaj więc z koniem. Taka diametralna zmiana statusu związku poza jego zmianą na Facebooku albo wymianą dowodu osobistego wiązać się też będzie z przewróceniem Twojego świata do góry nogami. To nic złego, niech miłość uderza do głowy, takie przewrócenie świata jest czymś pięknym i wspaniałym. Poczekaj jednak z zakupem konia do czasu, aż ten świat stanie się stabilny. Przestanie wirować. Spojrzysz na wszystko trzeźwym okiem i zobaczysz, czy może do Ciebie przygalopować Twój nowy rumak. A może Twój związek zakończył się i potrzebujesz wierzchowca, aby zapełnił w życiu pustkę? Nie traktuj tak przedmiotowo zwierzaka, on nie zastąpi Ci człowieka.

A co z Twoją pracą, jeśli jesteś na etapie kariery zawodowej? Czy Twoja sytuacja zawodowa jest stabilna? Pytamy o to także w części finansowej niniejszej książki. Czy przypadkiem nie kończy Ci się okres próbny w pracy albo nie kończy Ci się czasowa umowa o pracę z małą szansą na jej przedłużenie? Masz pewność, że nie będzie potrzeby szukania pracy w innym mieście? Albo, że nowa praca nie będzie za bardzo wymagająca czasowo? A może wprost przeciwnie, spodziewasz się awansu i nowych obowiązków? Gratulujemy, ale czy nowe obowiązki pozwolą Ci na realizację Twojej pasji? A może Twoja firma chce Cię przenieść do innego oddziału, czy też zakładu znajdującego się w innym, dalekim mieście?

Zapytajmy też siebie, czy z Twoim zdrowiem wszystko jest w jak najlepszym porządku? Nie cierpisz na żadne przewlekłe choroby, które mogą się pogorszyć? Wszystkie kontuzje i urazy są zaleczone?

Jak więc widzisz, może pojawić się wiele problemów i zakrętów w Twoim życiu. Oczywiście wiele z nich nie możesz zaplanować i przewidzieć. Nikt nawet nie oczekuje tego od Ciebie. Jednak gdy masz pewność nadchodzących zmian w Twoim życiu, może warto wstrzymać się na parę miesięcy z zakupem konia? I przypomnijmy to, o czym pisaliśmy wcześniej. Nigdy nie ma odpowiedniego momentu na zakup konia, lecz zdarzają się nieodpowiednie momenty na taki zakup. Odpowiedz sobie w duchu, czy to przypadkiem nie jest taki moment?

Rozdział 1 – Przed zakupem konia.

1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

1.1.1. Dlaczego chcesz kupić konia
1.1.2. Alternatywy dla kupna własnego konia
1.1.3. Jak wygląda Twoja przyszłość

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.