1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.

Kwestia finansów przy podejmowaniu decyzji o kupnie konia jest jedną z bardziej istotnych. Pamiętajmy, że kupujemy go na lata, jesteśmy za niego odpowiedzialni i musimy zapewnić mu utrzymanie oraz właściwy dobrostan. A gdy koń zachoruje, jesteśmy zobowiązani do podjęcia najlepszego, dostępnego leczenia. Koń to nie rower, który możemy zostawić na strychu, gdy nie mamy funduszy na realizację naszej pasji albo powykrzywiają się szprychy a nie mamy chwilowo funduszy na ich naprawę. Koń to też nie zestaw kijów golfowych, którymi możemy rozegrać jeszcze kilka dołków, nawet gdy zaczyna pokrywać je rdza. Koń to też nie piłka, którą możemy wyrzucić do kosza i kupić nową, gdy zaczyna z niej uchodzić powietrze. Koń zawsze musi być w jak najlepszej kondycji i dobrostanie. Leczenie zawsze musi być podejmowane tu i teraz, nie w przyszłym sezonie.

Myśląc o koniu i aspekcie finansowym, najważniejszy jest stały i pewny dochód. Nie ma znaczenia, czy jest to nasza pensja z pracy zarobkowej, czy są to pieniądze przekazywane przez rodzinę lub małżonka. Musimy mieć ich pewność. Jeśli są to pieniądze od rodziny (rodziców, babci, dziadka, czy też ciotek), musimy uzmysłowić tym osobom, że deklaracja pomocy w utrzymaniu konia to zobowiązanie, z którego nie można wycofać się z dnia na dzień. Musimy uświadomić im, że to zobowiązanie, które jest długoterminowe i nie może być cofnięte. To zobowiązanie stałe i na lata. Nie mogą się zdarzyć sytuacje, że w danym miesiącu nie będzie środków, bo wyjeżdża się na wakacje, czy też organizuje się święta. Pieniądze na konia zawsze muszą być zabezpieczone.

Podobnie jest z utrzymaniem konia z własnych pieniędzy, zarabianych zawodowo. Tutaj również musi być pewność ich bieżących przychodów. Oczywiście, nikt nam nie zagwarantuje, że za rok nie stracimy pracy w wyniku redukcji etatów w firmie. Nie ma co popadać w skrajności, nikt nie ma takiego komfortu. Jednak podejmowanie decyzji o kupnie konia, gdy za dwa miesiące kończy nam się okresowa umowa o pracę albo gdy jesteśmy dopiero na okresie próbnym w pracy, to skrajna nieodpowiedzialność.

A na co właściwie te pieniądze? Ile ich trzeba zabezpieczyć? I na co będą wydawane? Postaramy się to określić i oszacować w poniższych podpunktach.

Rozdział 1 – Przed zakupem konia.

1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.

1.2.1. Stajnia i utrzymanie
1.2.2. Pielęgnacja i zdrowie konia
1.2.3. Treningi i szkolenie
1.2.4. Sprzęt dla konia i jeźdźca

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.

1.4. Przygotowania do procesu zakupu konia.

Rozdział 2 – Poszukiwanie swojego konia.