Pensjonat to najbardziej popularny sposób trzymania konia w warunkach stajennych. Idea pensjonatu polega na tym, że po podpisaniu umowy wstawia się konia do pensjonatu, do stajni, a w ramach miesięcznych opłat ma się zapewnione karmienie, wypuszczanie na padok, sprzątanie w boksach i możliwość korzystania ze sprzętu stajni. Oczywiście co stajnia to obyczaj i zarówno sposoby karmienia, jak i wypuszczania konia na padok oraz częstotliwość sprzątania w boksie są indywidualne dla każdej ze stajni, które to warunki reguluje umowa pensjonatowa.

Koszt pensjonatu zależy od wielu czynników. Głównie od lokalizacji geograficznej i warunków, jakie może stajnia zaoferować. Stajnie w dużych miastach zazwyczaj są droższe niż stajnie oddalone od większych ośrodków miejskich. Stajnie na uboczu, daleko od zgiełku, oddalone od miasta, zazwyczaj mogą zaoferować niższe ceny. Gdy mieszkamy w dużym mieście, czasami może kusić wstawienie konia do oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów stajni w celu zaoszczędzenia kilkuset złotych. Należy jednak pamiętać, że czas dojazdu do konia wydłuża się, a koszty związane z dojazdem mogą przekroczyć oszczędności. Musimy więc dokładnie kalkulować. Dla przykładu, gdy mamy stajnię, która jest oddalona o 30 kilometrów od miejsca zamieszkania, a u konia jesteśmy sześć razy w tygodniu, pokonujemy miesięcznie około 1600 kilometrów na dojazdy do konia. Przy cenie paliwa 5 złotych i spalaniu 6 litrów paliwa na 100 kilometrów da nam to koszty dojazdu na poziomie 480 złotych na samym paliwie. Wybierając stajnię oddaloną od naszego miejsca zamieszkania, a tańszą, weźmy więc pod uwagę także koszty dojazdu.

Koszty pensjonatu zależą nie tylko od lokalizacji, jak wspomniano powyżej, ale też od warunków, jakie zapewnia stajnia. Pierwszą rzeczą, jaka determinuje cenę, jest zazwyczaj hala jeździecka. Ośrodki z krytą halą jeździecką są droższe od tych bez hali. Z obserwacji rynku wynika, że stajnie o identycznych warunkach w podobnej lokalizacji, różniące się tylko tym, że jedna posiada halę, a druga tej hali nie ma, mają ceny różniące się o 100 złotych. Osobiste doświadczenia mogą podpowiedzieć, że warto taką różnicę zapłacić, mając komfort jazdy pod dachem w niepogodne dni i zimą. Jednak jest to indywidualne podejście każdego z jeźdźców.

Kolejnym czynnikiem determinującym koszt pensjonatu jest podłoże. Ośrodki ze zwykłym, piaskowym podłożem na ujeżdżalniach są znacznie tańsze. Z kolei te, które mają do dyspozycji podłoże kwarcowe, nie schodzą z ceną poniżej 1200 złotych. Wysoka cena jest zrozumiała, znając duże koszty wymiany i utrzymania takiego podłoża, jednak nasza opinia jest niezmienna od lat. Nie warto dopłacać za samą jazdę po kwarcu. Oczywiście jest to duży komfort, ale dobrze utrzymana ujeżdżalnia piaskowa, nie kwarcowa, może dać równie dużą satysfakcję.

Ponadto, jeśli ośrodek ma dodatkowo udogodnienia, takie jak kryte lonżowniki, lampy solarne, karuzele, myjki wewnętrzne i inne ulepszenia, cena automatycznie idzie w górę. Poza tym, jeśli jest kilka placów, osobno skokowe, osobno ujeżdżeniowe, a dodatkowo cross dostępny dla jeźdźców, to cena musi rosnąć ze względu na udogodnienia, bo one też kosztują, gdyż muszą być z czegoś finansowane.

Jakie są więc koszty związane z pensjonatem dla koni? Ceny pensjonatów na rynku wahają się od 450 złotych (najtańsze, z jakimi się spotkaliśmy) do 1800 złotych (jedne z droższych, jakie spotkaliśmy). W tych przedziałach cenowych najtańsze to pensjonaty na uboczu, bez hali i z fatalnym podłożem na ujeżdżalni, a najdroższe to te z krytymi ujeżdżalniami, placami skokowymi i podłożem kwarcowym, w pobliżu dużych miast. Optymalna cena to 800-900 złotych za stajnię z dobrym dojazdem i małą halą, która pozwala na jazdę przez cały rok. Z takimi kosztami powinna się liczyć osoba planująca zakup konia. Oczywiście, Ty, planując zakup konia od dłuższego czasu, masz już zapewne wybraną swoją stajnię i orientujesz się, jakie są jej koszty.

Poza trzymaniem konia w pensjonacie istnieje także możliwość wstawienia koni do małych, przydomowych stajni. Tutaj ceny są zdecydowanie niższe, ale nie ma do dyspozycji infrastruktury. Niektórzy planują trzymanie konia „przy domu”, sugerując się niskimi kosztami utrzymania. Zwróćmy jednak uwagę, że jeśli to miałby być jedyny koń przy domu, to ten pomysł powinien zostać porzucony ze względu na zdrowie psychiczne konia, o czym można poczytać w wielu publikacjach mówiących o koniu jako o zwierzęciu stadnym.

Rozdział 1 – Przed zakupem konia.

1.1. Czy to odpowiedni moment na zakup konia?

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.

1.2.1. Stajnia i utrzymanie
1.2.2. Pielęgnacja i zdrowie konia
1.2.3. Treningi i szkolenie
1.2.4. Sprzęt dla konia i jeźdźca

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.