I znów wracamy do pieniędzy. Jeszcze gotów ktoś pomyśleć, że to poradnik finansisty, a nie koniarza. Niestety musimy jeszcze na chwilę do kwestii finansowej wrócić. Najprawdopodobniej to już ostatni raz.

Porozmawiamy tutaj o budżecie na zakup konia, ale zaczniemy niestandardowo, od przykładu zakupu auta. Wiele osób ma doświadczenie z zakupem auta używanego. Jeśli nie Ty, to zapewne Twoja rodzina, czy przyjaciele kupowali taki samochód.

My też w swoim życiu kupowaliśmy auta używane. Za każdym razem mieliśmy dany budżet. Dla przykładu powiedzmy, że było to 15 tysięcy złotych na zakup auta. Tyle było odłożone i leżało sobie w kopercie. Przeglądało się ogłoszenia motoryzacyjne na Allegro i OLX. Oglądało się auta, oczywiście mieszczące się w budżecie, ale też rzuciło się okiem na te auta za 16 tysięcy, 18 tysięcy, zerknęło się również na te za 20 tysięcy. Po jakimś czasie trzeba było wybrać samochód. Przeliczając wszystko, okazywało się, że trzeba mieć tysiąc złotych odłożone na rejestrację, podatek, przeglądy techniczne i tak dalej. Czyli na zakup auta pozostawało 14 tysięcy, gdyż tysiąc to były koszty po zakupie. Oglądając wcześniej super auta za nawet 20 tysięcy złotych, ciężko było więc wybrać fajne auto za 14 tysięcy. Wszystkie wydawały się złe w porównaniu ze wcześniej oglądanymi furami za 20 tysięcy.

Dlaczego od tego zaczęliśmy? Po pierwsze, aby na wstępie pokazać, że nie warto oglądać super koni za duże pieniądze, mając niski budżet, z drugiej strony, aby zwrócić uwagę na wstępie, że sam zakup konia to jeszcze nie koniec kosztów. Dojdą dodatkowe duże wydatki, o czym poniżej. Jednak zacznijmy od określenia swojego budżetu. Ile masz odłożonych pieniędzy na zakup konia? Zapisz poniżej:

…………………………………………………………………………………………………………
moja maksymalna kwota, jaką mogę wydać na zakup konia

To jest Twój budżet na zakup konia. Nie oznacza to, że za takie pieniądze kupisz konia. Musisz pamiętać o pewnych, dodatkowych kosztach. Z pierwszym dużym wydatkiem łączą się badania weterynaryjne. Musisz mieć na to przeznaczone od 800 złotych do 1200 złotych. Wszystko zależy od cennika weterynarza i zakresu badań konia. Drugi koszt wiąże się z transportem kupionego konia. Średnia cena rynkowa za tę usługę wynosi od 2 złotych za kilometr do 2,40 złotych za kilometr. Jeśli więc szukasz konia w odległości do 100 kilometrów, musisz mieć odłożone na transport od 400 do 480 złotych. Dodatkowe wydatki to koszty szczepień, odrobaczeń, dentysty. To są koszty, które poniesiesz w pierwszych dniach od zakupu konia. Pochłoną około 400 złotych. No i oczywiście koszt pensjonatu za stajnię za pierwszy miesiąc. To też zależy od tego, jaki jest cennik Twojego pensjonatu. Przyjmijmy więc, że będzie to 800 złotych. Koszty poniesione w pierwszych chwilach i w pierwszych dniach po zakupie konia wyniosą więc około 2000 złotych. I nie wliczyliśmy do tego sprzętu dla konia, czyli siodeł, ogłowia i innych.

Określając więc budżet na zakup nowego konia, jeśli w pierwszych dniach po zakupie nie będzie się miało dodatkowego zastrzyku gotówki, należy mieć na uwadze powyższe koszty. Jeżeli więc mamy na konia odłożone w kopercie 15 tysięcy złotych, to szukajmy konia w cenie 13 tysięcy złotych. To bardzo ułatwia późniejsze życie.

1.2. Finansowe aspekty utrzymania konia.

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.

1.3.1. Podejmij świadomą decyzję
1.3.2. Określ osobowość (koniobowość) poszukiwanego konia
1.3.3. Jakiego konia szukasz? Określ swoje wymagania
1.3.4. Określ swoje możliwości finansowe

1.4. Przygotowania do procesu zakupu konia.