Najważniejsza sprawa na tym etapie – zanim zacznie się myśleć o kupnie konia, to poukładane własne życie. Więc jeśli jeszcze nie poukładało się własnych spraw, najwyższy czas to zrobić. Wyjdzie to nam na zdrowie, nawet jeśli nie kupimy konia.

Zastanówmy się więc, czy nie mamy zaległości w szkole, czy wszystko mamy na bieżąco pozałatwiane. Jeśli jesteśmy na studiach, to upewnijmy się, że mamy pozaliczane wszystkie przedmioty a na najbliższą sesję jesteśmy przygotowani. W pracy upewnijmy się, że wszystkie nasze obowiązki są sumiennie wykonane, nie mamy zaległości w projektach i że nie czekają na nas nowe, bardzo absorbujące projekty. Również miejmy wszystko poukładane w naszym życiu prywatnym. Wszystkie niezałatwione sprawy rodzinne powinniśmy załatwić. Sprawy związkowe powinny być ułożone. Problemy z dziećmi powinny być rozwiązane.

Poszukiwanie konia, jak wspomniano, to bardzo czasochłonny proces. Zaczyna się od przeglądania ogłoszeń, ale to można robić o dowolnej porze dnia i nocy i tak długo, jak nam tylko czas na to pozwala. Jednak już przy oglądaniu konia i umawianiu się na to oglądanie musimy być elastyczni. Nasz kalendarz powinien pozwalać na dopasowanie się do kalendarza właściciela. Jeśli dodatkowo dojdzie do tego dogranie naszego kalendarza, kalendarza właściciela, kalendarza trenera i kalendarza weterynarza, będziemy musieli wykazać się wyjątkową elastycznością.

Ponadto, przeglądając ogłoszenia, najczęściej będziesz spotykać oferty stare. Sprzed kilku tygodni, nawet sprzed kilku miesięcy. Oczywiście możesz umawiać się na oglądanie tych koni, ale najprawdopodobniej już wiele razy je oglądano i z jakiegoś powodu nie kupiono. Najlepsze oferty pojawiają się z dnia na dzień. Dlatego tak istotne jest przeglądanie ofert codziennie. I z tego powodu również i Ty musisz wykazywać się elastycznym kalendarzem. Często może zdarzyć się taka sytuacja, że przeglądając wieczorem oferty, spotkasz się z nową, bardzo interesującą. Bierzesz telefon do ręki, dzwonisz do właściciela i umawiasz się na jutrzejszy poranek, gdyż w przeciwnym razie ktoś Ci może tego konia podkupić. Musisz więc zorganizować sobie swój czas tak, aby można było to z dnia na dzień zrobić. Widzisz więc, że poszukiwanie konia wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i z bardzo elastycznym kalendarzem. Zrób więc wszystko, aby w tym czasie dysponować nieograniczoną ilością wolnego czasu.

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.

1.4. Przygotowania do procesu zakupu konia.

1.4.1. Zorganizuj czas na szukanie konia i zaplanuj życie z koniem
1.4.2. Znajdź odpowiednią stajnię dla konia
1.4.3. Znajdź trenera bądź instruktora

Rozdział 2 – Poszukiwanie swojego konia.