Dobry instruktor to skarb. I już przed zakupem konia powinniśmy się za nim rozejrzeć. Zapewne obecnie uczysz się w szkółce jeździeckiej, więc naturalnym wyborem byłby obecny instruktor. Nie jest to jednak obowiązek. Możesz poszukać innego, nawet z innej stajni. Możesz też mieć kilku instruktorów. Jednego do pracy ujeżdżeniowej, a drugiego do pracy skokowej. Ważne jednak, aby ze sobą współpracowali. Instruktora trzeba znaleźć jeszcze przed kupnem konia. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu. Instruktor może nam pomóc w znalezieniu konia. Może służyć swoją fachową wiedzą podczas oglądania konia i podczas jazd próbnych.

Istnieją dwa różne modele współpracy z instruktorami. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Różnią się sposobem rozliczania i zakresem obowiązków. Pierwszy model to rozliczanie się za treningi. Czyli dana kwota za jeden trening, trwający ustalony czas. Można się rozliczać przy każdym treningu bądź też tygodniowo albo miesięcznie. To już kwestia do ustalenia. Jeśli trening nie odbywa się, bo na przykład zachorujemy albo mamy pilny wyjazd, to nie płacimy za niego (o ile wystarczająco wcześnie poinformujemy instruktora, ale to też zależy w głównej mierze od ustaleń i przyjętych zwyczajów). Plusem takiej współpracy jest to, że jeśli nie korzystamy z pomocy instruktora, bo mamy na przykład słabszy finansowo miesiąc, to nie musimy płacić, czyli jest to standardowa zaleta kosztów zmiennych. Minusem jest to, że jak nie ma nas w stajni, to nie ma też osoby, która zajmie się koniem.

Drugim modelem współpracy z instruktorem jest model abonamentowy. Płacimy miesięcznie daną stawkę i w ramach tego mamy ustalony czas do wykorzystania z instruktorem. Możemy go wykorzystać na treningi, a jeśli nie ma nas w stajni z powodu choroby bądź wyjazdu, to w ramach tego opłaconego czasu instruktor zajmie się naszym koniem. Może go wylonżować, może na nim pojeździć (jeśli wyraziliśmy zgodę), może zabrać go na spacer do lasu. Czyli koń ma zapewniony ruch pod okiem profesjonalisty, nawet jeśli nie ma nas w stajni. I to jest duży plus tego typu rozwiązań. Minusem jest natomiast konieczność ponoszenia stałych, miesięcznych, dodatkowych kosztów. I nawet jeśli mamy cięższy finansowo miesiąc, to nie możemy zrezygnować z usług. Działa to na zasadzie abonamentu telefonicznego. Operator nie zawiesi nam płatności, jeśli mamy cięższy miesiąc, nawet jeśli przestaniemy korzystać z telefonu.

1.3. Decyzja o kupnie swojego pierwszego konia.

1.4. Przygotowania do procesu zakupu konia.

1.4.1. Zorganizuj czas na szukanie konia i zaplanuj życie z koniem
1.4.2. Znajdź odpowiednią stajnię dla konia
1.4.3. Znajdź trenera bądź instruktora

Rozdział 2 – Poszukiwanie swojego konia.