W końskim świecie przyjęło się mówić, że dobre konie nie trafiają do ogłoszeń. I jest w tym dużo prawdy. Każdy właściciel dobrego konia co chwilę słyszy propozycję kupna jego konia. Nie jest to czcze gadanie. Wielokrotnie, choćby podczas rywalizacji sportowej można słyszeć takie propozycje, opiewające na duże kwoty. Dotyczy to nie tylko koni sportowych, ale także koni towarzyszących, rekreacyjnych. Jest wiele osób zainteresowanych zakupem dobrego konia, a jeśli nie oni, to mają na pewno znajomych, którzy właśnie takich koni szukają. Więc jeśli właściciel zdecyduje się sprzedać swojego dobrego wierzchowca, to w jeden dzień znajdzie kupca. I w tym tkwi pierwszy sekret zakupu dobrego konia.

W pierwszej kolejności należy zarzucić przynętę. Powiedzieć wszystkim osobom, które znamy i które obracają się w końskim świecie, że planujemy zakup konia. Żeby o nas pamiętały, jakby usłyszały o fajnym koniu na sprzedaż. Powiedzmy to przyjaciołom, instruktorom, trenerom, odezwijmy się też do innych osób ze świata jeździeckiego, nawet tych, z którymi od dawna nie rozmawialiśmy. Najważniejsze, aby nasze macki trafiły do jak największej ilości stajni i ośrodków jeździeckich. Tym samym nasze macki trafią na jak największą ilość potencjalnych koni na sprzedaż. Najprawdopodobniej kilka z tych osób już teraz wie o fajnym koniu na sprzedaż i warto to wykorzystać.

Poza tym uzyskujemy dodatkowy efekt. Osoba polecająca konia poleci też nas jako właścicieli. Szepnie dobre słówko. Skoro ten człowiek uważa, że dany koń jest dobrym dla nas wyborem, to również twierdzi, że my jesteśmy dobrym wyborem dla danego konia. Że stworzymy dobrą parę, będziemy dbać o siebie i wspólnie jesteśmy dla siebie stworzeni.

Popytajmy też osób pracujących z końmi. Najlepszym źródłem wiedzy o potencjalnych koniach na sprzedaż są kowale. I to oni mają zazwyczaj najświeższe i najbardziej aktualne informacje. Dziennie odwiedzają wiele stajni, często nawet w sąsiednich województwach. Wiedzą więc sporo o okolicznych koniach. Dodatkowo ich pracy towarzyszy plotkowanie, więc nawet jeśli osobiście nie wiedzą o koniach na sprzedaż, to słyszeli plotki. Drugą grupą profesjonalistów są weterynarze. Oni także jeżdżą po wielu stajniach. Dodatkowo znają też stan zdrowia koni, więc nie polecą nam konia, który cierpi na jakieś wykluczające go schorzenia, a o ewentualnych dolegliwościach poinformują podczas polecania.

Kolejnym miejscem, w które powinniśmy zaglądać, są hodowle koni. Niestety większość hodowli nie prowadzi swoich stron internetowych w sposób umożliwiający zapoznanie się z ich bieżącą ofertą. Warto jednak zadzwonić i dopytać się o potencjalne wierzchowce. Hodowle mają to do siebie, taką przewagę, że na miejscu można pooglądać kilka koni jednocześnie. Po umówieniu się na spotkanie i przyjeździe na miejsce porozmawiamy z odpowiedzialną za konie osobą i opowiemy, czego szukamy, a hodowca przedstawi nam kilka propozycji. Mogą to być zarówno małe, prywatne hodowle koni, jak też wielkie stada hodowlane. Do dużych hodowli lepiej jest jednak poszukać dojścia poprzez zaprzyjaźnioną osobę niż zgłaszać się tam „z ulicy”. To wszystko ze względu na natłok pracy w hodowlach.

A może zlecić poszukiwanie konia profesjonaliście? Na rynku można znaleźć wielu profesjonalistów zajmujących się poszukiwaniem koni dla klientów. Po zgłoszeniu się do takiej osoby przedstawiamy jej swoje oczekiwania i wymagania. Ona zajmie się szukaniem koni, korzystając ze swoich kanałów i kontaktów, a następnie przedstawi kilka propozycji. Jeśli przedstawione propozycje nas nie zainteresują, to zaprezentuje kolejne. Taka osoba będzie nas reprezentować przy rozmowach ze sprzedającym, będzie w naszym imieniu negocjować, a także razem z nami uda się na oglądanie konia.

Plusem skorzystania z usług profesjonalisty jest to, że osoba taka ma aktualną wiedzę o tym, gdzie jakie konie są dostępne. Posiada bieżącą bazę koni na sprzedaż. Taka osoba z innymi klientami jeździła już na oglądanie danych koni i ma aktualną wiedzę o wierzchowcach na sprzedaż w okolicy. Jeśli inny klient badał weterynaryjne danego konia, to osoba taka zna jego stan zdrowia i może już nam odradzić konkretnego wierzchowca przed oglądaniem, wiedząc o jego wadzie zdrowotnej. Wie także sporo o koniach, które były „fajne”, ale nie odpowiadały innemu kupującemu. Dla przykładu osoba taka mogła mieć niedawno klienta szukającego temperamentnego konia. Znaleźli wspólnie perełkę wśród koni, lecz perełka ta okazała się zbyt spokojna. Stary kupujący zrezygnował więc z zakupu. Teraz Ty szukasz spokojnego konia. Profesjonalista może polecić Ci już tę odnalezioną i sprawdzoną perełkę, więc bez straty czasu możesz jechać, pooglądać ją. Ponadto profesjonalista zna sprzedawców i hodowców, potrafi z nimi negocjować i rozmawiać.

A jakie są minusy? Oczywiście są to koszty. Profesjonalista za swoje usługi musi wyżywić swoją rodzinę, więc jego usługi kosztują. Zazwyczaj ponad 100 złotych za poszukiwanie konia, ponad 100 złotych za wizyty w celu oglądania konia i wynagrodzenie prowizyjne od wartości kupionego konia. Wszystko zależy od ustaleń przed przystąpieniem do prac.

Rozdział 2 – Poszukiwanie swojego konia.

2.1. Gdzie szukać konia na sprzedaż?

2.1.1. Poszukiwanie konia offline
2.1.2. Poszukiwanie konia online

2.2. Na co zwracać uwagę przeglądając ogłoszenia?