Dobre konie można znaleźć także na portalach handlowych i stronach o tematyce jeździeckiej. Mowa tutaj o Allegro, OLX i stronie Re-Volta, gdzie można wyszukać odpowiednie wierzchowce.

Pierwszym krokiem powinno być skierowanie się na najbardziej popularny portal dla koniarzy, czyli dział ogłoszeń na Re-Volcie w kategorii „konie”. Znajduje się on pod adresem: http://ogloszenia.re-volta.pl/konie. Można tam skorzystać z pola wyszukiwania, wpisując interesującą frazę bądź też szukać poprzez zdefiniowane kategorie. Można wybrać płeć (ogier, wałach, klacz), umaszczenie (ciemno-gniada, dereszowata, gniada, izabelowata, kara, kasztanowata, myszata, siwa, skarogniada, srokata, tarantowata), rasę (41 ras do wyboru), wzrost, wiek, lokalizację (województwo), przeznaczenie (hipoterapia, hodowla, rajdy, rekreacja, skoki, ujeżdżenie, western, WKKW, zaprzęgi) oraz oczywiście zakres cenowy. Na stronie oferty można przeczytać opis, zobaczyć zdjęcia i poznać dane kontaktowe do sprzedającego. Można też zobaczyć datę dodania ogłoszenia, co jest bardzo istotne i na co zwrócimy uwagę w dalszej części.

Drugim miejscem, w którym powinniśmy szukać koni, jest OLX. Najprościej poprzez wyszukiwarkę, choć nie działa ona najlepiej. Warto wejść do odpowiedniej kategorii po drzewie kategorii. Szukamy działu „zwierzęta” i podkategorii „konie”. Można też wejść tam za pośrednictwem linku bezpośredniego: https://www.olx.pl/zwierzeta/konie/. Na stronie OLX można zdefiniować wyłącznie zakres cenowy i lokalizację (oraz odległość w kilometrach od danej lokalizacji). To ostatnie to bardzo przydatne narzędzie. Jeśli założyliśmy na przykład, że szukamy koni tylko do 100 kilometrów od własnego domu, to wpisujemy swoją lokalizację i ograniczamy odległość do 100 kilometrów. Niestety na OLX najwięcej jest koni zaprzęgowych i zimnokrwistych, więc trzeba przygotować się na przeszukiwanie ogłoszeń.

Kolejnym miejscem, w które powinniśmy zaglądać, to oczywiście stare, dobre i polskie Allegro. Możemy skorzystać z wyszukiwarki, lecz liczba towarów końskich jest na Allegro tak ogromna, że nie sposób wyszukać tam żywych koni. Lepiej wejść do kategorii: dom i zdrowie, dom i ogród, zwierzęta i pozostałe (nie ma podkategorii „konie” na Allegro) lub „żywe zwierzęta”. Na Allegro nie ma niestety dużej ilości koni na sprzedaż, co nie oznacza automatycznie, że nie powinniśmy tam szukać.

Kolejnym miejscem do szukania koni są portale społecznościowe. Obecnie najbardziej popularny jest Facebook oraz Instagram i tam też należy zerknąć za końmi. Na Facebooku istnieje sporo „grup” o końskim profilu, gdzie można zerknąć w poszukiwaniu wierzchowców. Najbardziej popularne „grupy” na Facebooku to „Kupię/sprzedam/wydzierżawię konia” z ponad 14 tysiącami członków, „Konie Kupię Sprzedam” z 4 tysiącami członków, „Konie, Kuce i rzeczy jeździeckie na sprzedaż” z 7 tysiącami członków i wiele innych. Jest też sporo regionalnych „grup” Facebookowych, jak „Śląsk dzierżawa / sprzedaż / kupno koni” z 3 tysiącami członków i inne. Tam powinniśmy szukać koni.

Warto dołączyć do „grup” na Facebooku i śledzić aktualności. Warto też przeglądać wiadomości historyczne, pojawiające się tam. Nie chodzi tutaj o to, aby brać pod uwagę konia wystawionego na sprzedaż pół roku temu, ale wypada takie konie zapamiętać, gdyż przydaje się to podczas weryfikowania ogłoszeń, o czym w dalszej części. Interesują nas zazwyczaj najnowsze oferty, załóżmy, że do miesiąca wstecz. Dlaczego tak? O tym w innym podrozdziale.

W „grupach” na Facebooku nie powinno się być pasywnym. Lepiej działać aktywnie i samemu umieszczać ogłoszenia typu „kupię konia” wraz ze swoimi oczekiwaniami. Podejście aktywne jest o tyle lepsze od pasywnego, że otrzymujemy odpowiedź zwrotną. Pod naszymi wpisami zaczną się pojawiać komentarze z odnośnikami do ofert sprzedaży. Grupowicze podlinkują oferty swoich znajomych i przyjaciół. Minusem, do którego musimy się przyzwyczaić, jest to, że nie zawsze odpowiedzi na nasze zapytania będą trafne i często dostaniemy propozycję zupełnie sprzeczną z naszymi oczekiwaniami. To dlatego, że ludzie nie czytają ze zrozumieniem. Widzą nagłówek „kupię konia” i bez czytania treści wklejają linki w komentarzach. Więc tutaj też czeka nas przesiewanie ogłoszeń. Jeśli mowa już o portalach społecznościowych i Facebooku, będąc zalogowanym, warto rozesłać znajomym koniarzom informację o tym, że szuka się konia. Nawet tym „znajomym” z Facebooka, których widzieliśmy raz w życiu albo tym, z którymi nie rozmawialiśmy od lat. Przygotujmy sobie wiadomość, którą wyślemy do wszystkich. W ten sposób zapuścimy swoje „macki” na większym terenie. A poprzez kontakt, nawet z bardzo dalekimi znajomymi, może uda nam się odnowić znajomości.

Warto także zwrócić uwagę na Instagram i przeszukiwanie portalu pod odpowiednimi hashtagami jak #sprzedamkonia i innymi jakie tylko przyjdą Ci do głowy.

Rozdział 2 – Poszukiwanie swojego konia.

2.1. Gdzie szukać konia na sprzedaż?

2.1.1. Poszukiwanie konia offline
2.1.2. Poszukiwanie konia online

2.2. Na co zwracać uwagę przeglądając ogłoszenia?