Pamiętasz zanotowane wymagania z rozdziału pierwszego? Pytaliśmy jakiego konia szukasz, jakie masz wymagania, do czego potrzebujesz konia? Przypomnij sobie więc. Czy to miał być koń do sportu, czy do rekreacji. Miał on mieć typ ujeżdżeniowy, typ skokowy, czy też wszechstronny? Jaki miał mieć wzrost, mieszczący się w jakim przedziale? Jaki typ budowy, umaszczenie, charakter? Przypomnij sobie wszystko, co staraliśmy się na początku zdefiniować. Był to moment, kiedy zaczynało się myśleć o zakupie własnego konia, czyli w chwili, gdy jeszcze nie widziało się żadnego konia na sprzedaż. A teraz zadaj sobie pytanie, czy Twoje wymagania nie uległy zmianie?

Jeśli nadal masz takie same wymagania co do cech swojego wymarzonego wierzchowca, to bardzo dobrze. Znaczy to tyle, że masz jasno określone założenia. Jeśli jednak Twoje wymagania zmieniły się w trakcie poszukiwania konia, odpowiedź sobie na pytanie, dlaczego tak się stało. Zmiana w tym miejscu nie oznacza absolutnie niczego złego, jeśli wywołana była przez dobre czynniki, ale o tym niżej. Osoba poszukująca konia spędza nad tym procesem sporo czasu. Przegląda setki ogłoszeń i toczy setki dyskusji. Czyta i analizuje. Dużo się uczy o koniach i o własnej osobie. Zdarza się, że w wyniku takich analiz, rozmów, nauki i czytania zmieniają się jej potrzeby. Albo w naturalny sposób ewoluują i zmieniają się albo też najzwyczajniej w świecie na początku były niepoprawne. Być może wydawało nam się, że potrzebujemy konia o danych cechach, a po dłuższych rozmowach i analizach dojdziemy do wniosku, że jednak potrzebujemy konia nieco odmiennego. I tak jak zaznaczyliśmy powyżej, nie ma nic złego w tych zmianach myślenia. Jeśli jednak zmiana naszych potrzeb nastąpiła na skutek „zakochania się” w oglądanym koniu, mogą występować tutaj pewne zagrożenia. Pamiętajmy, to my szukamy konia spełniającego nasze wymagania, a nie staramy się dostosować naszych wymagań do wybranego konia. To zła droga, która prowadzi nas do zakupu nieodpowiedniego konia.

Odpowiedzmy sobie więc na pytanie, czy nasze wymagania uległy zmianie, a jeśli uległy, to musimy koniecznie odpowiedzieć sobie na kolejne, istotne pytanie. Dlaczego nasze wymagania zmieniły się w tak krótkim czasie? Mając odpowiedź i jasno sprecyzowane wymagania, możemy zacząć analizę, czy oglądany koń wpisuje się w nasze schematy.

2.3. Wizyta w celu obejrzenia wybranego konia.

2.4. Wybór konia – czy to ten odpowiedni?

2.4.1. Czy koń spełnia Twoje założenia
2.4.2. Lista „za i przeciw” dla konkretnego konia
2.4.3. Nie ma koni idealnych. Czy postawimy jednak na niego

Rozdział 3 – Kupujemy swojego konia.