W niniejszym rozdziale postaramy się opisać, jak wygląda procedura zakupu konia. Mamy już wybranego rumaka, który spasował nam pod siodłem i chcemy go kupić. Nie powinna być to jednak finalna decyzja o zakupie konia. Powinniśmy ją poprzedzić badaniami weterynaryjnymi. W niniejszym rozdziale podpowiemy, jak wybrać weterynarza, który przeprowadzi badania konia i jak umówić się z nim na takie badanie. W dalszej części napiszemy, jak należy konia przygotować do badań weterynaryjnych oraz jak przebiegają takie badania. Napiszemy też co nieco o kosztach i cenach, jakie kształtują się na rynku. Po tej części przyjdzie moment na najważniejszą decyzję – finalną decyzję o zakupie tego danego, konkretnego, uprzednio wybranego konia.

A gdy taka decyzja już zapadnie, skupimy się na formalnościach. Zaczniemy od negocjacji cenowych, na których położymy duży nacisk w niniejszym rozdziale. Opowiemy też o tym, jakie dokumenty są niezbędne przy zawieraniu umowy oraz jak przygotować poprawną umowę kupna-sprzedaży konia, na co zwracać uwagę i jakie mogą na nas czyhać pułapki związane z umową kupna konia.

Po zakupie konia przyjdzie czas na jego transport. Podpowiemy, jak przygotować konia do transportu, jak znaleźć odpowiedni transport, jak wprowadzać konia do przyczepy i jak fachowo transportować konia. Transport konia to najbardziej stresujący element zakupu nowego konia – zarówno dla samego konia, jak i dla właściciela nowego a także starego właściciela. To właśnie w transporcie zdarza się najwięcej wypadków i to właśnie do transportu należy się dokładnie przygotować.

Ostatnim elementem niniejszego rozdziału jest część poświęcona sprzętowi, jaki musi być zorganizowany (kupiony bądź pożyczony) w chwili przyjazdu konia do nowej stajni. Od suplementów i dodatków paszowy

Rozdział 3 – Kupujemy swojego konia.

3.1. Badania weterynaryjne konia.

3.2. Formalny zakup konia.

3.3. Transport konia do nowej stajni.

3.4. Sprzęt dla konia, jaki musimy mieć w chwili zakupu konia.