3.1. Badania weterynaryjne konia.

Popularne powiedzenie mówi: „Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby”, które znaczy dosłownie tyle, że jak ktoś daje nam coś za darmo (w przysłowiu tym „czymś” jest koń), to nie należy sprawdzać stanu tego „czegoś” (czyli w tym przypadku zdrowia konia). Znamy jednak życie zbyt dobrze i nawet za darmo nie weźmiemy pod opiekę konia, którego zdrowia nie sprawdziliśmy. Dlaczego? Będzie można się o tym przekonać podczas pierwszej wizyty weterynarza, gdy koń jest chory. Ceny usług weterynaryjnych to setki złotych przy drobnych zabiegach i tysiące złotych przy poważnych.

Poważne operacje to kilkanaście tysięcy złotych. W tym przypadku wolimy „zaglądać w zęby”, aby mieć pewność, że mamy zdrowego konia.

Ten podpunkt powinien być obowiązkowy podczas zakupu konia. Nie przyjmujemy do wiadomości, że ktoś może świadomie podjąć decyzję o zakupie konia bez zbadania jego zdrowia. Choroba konia to sytuacja, która jest w stanie przerosnąć organizacyjnie i finansowo większość posiadaczy koni. Dlatego najważniejszym punktem podczas wyboru konia przed podjęciem decyzji o jego zakupie jest poznanie jego stanu zdrowia.

Mając to na uwadze, gdy mamy już upatrzonego naszego wymarzonego i wybranego konkretnego konia, obowiązkowym punktem jest badanie weterynaryjne. Część badań możemy wykonać samodzielnie, jeśli te badania wyjdą pozytywnie, powinniśmy jednak zawsze wezwać weterynarza na badania finalne. Gdy badania przeprowadzone we własnym zakresie wykażą uszczerbki na zdrowiu, możemy podjąć dwie decyzje – albo odpuszczamy sobie tego konkretnego konia, albo też wzywamy weterynarza. Jedno jednak pamiętajmy: nigdy, ale to przenigdy nie kupujemy konia bez badań weterynaryjnych.

Rozdział 3 – Kupujemy swojego konia.

3.1. Badania weterynaryjne konia.

3.1.1. Wybór weterynarza i umówienie badań
3.1.2. Przygotowanie konia do badań
3.1.3. Przebieg i koszt badań weterynaryjnych
3.1.4. Decyzja po badaniu weterynaryjnym

3.2. Formalny zakup konia.