Mając opinię od weterynarza na temat zdrowia konia, musimy podjąć finalną decyzję, czy kupujemy tego oto wierzchowca. Bardzo rzadko zdarzają się konie w 100% zdrowe. Podobnie jak ludzie. Jeśli któregokolwiek z nas medycy wzięliby na dokładne badania, znajdą w nas schorzenia, choroby, niedoleczone urazy. To nic nadzwyczajnego. Podobnie u koni, bardzo rzadko zdarzają się konie całkowicie zdrowe. To należy mieć na uwadze. Jednak musimy zawsze pamiętać o tym, że powinniśmy kupować konia zdrowego, a nie konia, którego po zakupie będziemy poddawać leczeniu.

Pamiętam sytuację, gdy oglądaliśmy konia. Przy oglądaniu koń miał piękny ruch, bez żadnych oznak kulawizny. Postanowiliśmy go przebadać. Z lekarzem weterynarii umówiliśmy się w stajni po trzech dniach. Przyjechaliśmy i koń kulał. Było wtedy mokro, jesień, deszcz. Najprawdopodobniej poślizgnął się na padoku i coś sobie zrobił. Być może dostał kopa od kumpla ze stada. Nie wiadomo. Najprawdopodobniej nic groźnego. Weterynarz wziął nas na bok i zadał pytanie: „Czy chcą państwo kupić kulawego konia”?

Nie wgłębiając się w przyczyny kulawizny, należało sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy kupić kulawego konia. Odpowiedź mogła być tylko jedna. Nie chcemy. Powiedzieliśmy właścicielowi konia, żeby zadzwonił do nas, jak wyleczy kulawiznę. Nie zadzwonił. Może sprzedał konia komuś innemu, może to była tylko niegroźna, kilkudniowa kulawizna spowodowana kopniakiem. Nie wiemy. Może koń nie przestał kuleć. Nie wiadomo. Zasada jednak jest jedna. Sprzedający powinien sprzedawać zdrowego konia. Jeśli są jakieś niegroźne choroby, powinien je wyleczyć przed sprzedażą. Kupujący natomiast nie powinien kupować chorego konia, nawet jeśli to tylko drobnostka.

Przechodząc do rzeczy, jeśli koń jest chory, całkowicie odradzamy jego zakup. Decyzja powinna być jedna. Nie kupuje się chorego konia. Jeśli właściciel wyleczy go, wtedy niech do nas zadzwoni. Jeśli jednak schorzenia, które wykrył weterynarz, nie uniemożliwiają bezpiecznego i długiego użytkowania konia, jeśli ta wada nie przeszkadza w przedstawionym celu zakupu konia (powinniśmy o celu zakupu, przeznaczeniu konia powiedzieć weterynarzowi, aby wiedział, czy to koń do leśnych spacerków, czy do intensywnego sportu), to możemy rozważyć zakup takiego konia.

Czas więc na decyzję. Jeśli wady konia nie są na tyle duże, aby nam przeszkadzały w długim i zdrowym użytkowaniu konia, rozważmy jego zakup i zapraszamy do kolejnego podrozdziału.

Rozdział 3 – Kupujemy swojego konia.

3.1. Badania weterynaryjne konia.

3.1.1. Wybór weterynarza i umówienie badań
3.1.2. Przygotowanie konia do badań
3.1.3. Przebieg i koszt badań weterynaryjnych
3.1.4. Decyzja po badaniu weterynaryjnym

3.2. Formalny zakup konia.