3.3. Transport konia do nowej stajni.

Zacznijmy od definicji. Transport oznacza przewóz zwierząt za pomocą środka transportu, łącznie z załadunkiem, postojem i wyładunkiem zwierząt.
Nie możemy dokładnie określić, jak czuje się przewożony koń, jednak jesteśmy w stanie poznać jego reakcje fizjologiczne i wyciągnąć pewne wnioski. Być może czytający odniesie wrażenie, że transport to coś strasznego. Może tak jest, oczywiście nie jest to naturalna sytuacja dla koni, tak samo, jak zamykanie go w boksie w stajni, ale jest to konieczność przy chowie koni. Jedyne, co możemy więc zrobić, to sprawić, aby ten transport był jak najmniej dotkliwy dla zwierzęcia. Chcielibyśmy wyłącznie uwrażliwić wszystkich na ten istotny temat, skłonić do rozważnego wyboru przewoźnika, czyli renomowanej firmy zajmującej się transportem koni, mającej na uwadze fizjologiczne uwarunkowania koni i obowiązujące przepisy.

Transport konia odpowiada wysiłkowi, jaki koń musi włożyć w bezustanny ruch stępem. Czyli 8 godzin nieprzerwanego transportu oznacza dla końskiej wydolności fizycznej tyle, co 8 godzin bezustannego stępa. Podczas każdej godziny transportu koń traci na masie od 2 do 3 kilogramów, wydalanych głównie z postaci wody, poprzez pocenie się. Powoduje to spore odwodnienie organizmu, spotęgowane jeszcze, gdy transport odbywa się w gorący dzień. Zazwyczaj konie odmawiają picia w czasie transportu, co pogarsza sytuację. Kolejnym zmartwieniem jest stres. Nawet koń przyzwyczajony do transportu odczuwa niepokój. Jego wynikiem jest wzrost stężenia kortyzolu we krwi. To natomiast prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji.

W niniejszym podrozdziale pomożemy znaleźć odpowiedni transport dla konia, opiszemy, jak i gdzie go szukać oraz na co zwracać uwagę przy wyborze transportu. Powiemy też, jak przygotować konia do transportu. Jakie powinniśmy mieć dokumenty i jak zadbać o konia przed transportem. Kolejnym tematem będzie załadunek konia do przyczepy oraz sam transport wraz z wymaganiami podczas transportowania.

3.2. Formalny zakup konia.

3.3. Transport konia do nowej stajni.

3.3.1. Przygotowania przed transportem konia
3.3.2. Jak znaleźć odpowiedni transport
3.3.3. Wprowadzanie konia do transportu
3.3.4. Jak transportować konia

3.4. Sprzęt dla konia, jaki musimy mieć w chwili zakupu konia.