Pojazd przeznaczony do transportu konia musi spełniać odpowiednie kryteria techniczne i posiadać świadectwo zatwierdzenia środka transportu, wydane przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. W przyczepie lub koniowozie musi być czysto. Wewnątrz nie może być żadnych elementów wystających, o które zwierzę mogłoby się zranić.

Koń, podobnie jak my, odczuwa niewygody transportu, choć dla niego konsekwencje złych warunków są znacznie gorsze. Unieruchomiona pozycja stojąca sprzyja urazom, szczególnie w źle wykonanych i niewłaściwie zabezpieczonych środkach transportu. Także wstrząsy podczas jazdy mają niebagatelny wpływ na układ kostny. Istotnym czynnikiem jest więc jakość zawieszenia w przyczepie.

Przyczepki renomowanych firm zapewniają koniowi miłą jazdę bez niepotrzebnych wstrząsów. Niewątpliwie komfort zapewnia też odpowiednia wentylacja i temperatura w przyczepie lub koniowozie. Dlatego obowiązkowe jest jasne pokrycie dachu w przyczepce, wentylacja w postaci uchylania okienek i tylnej plandeki, w taki sposób, aby nie było duszno, ale także, aby pęd powietrza nie „hulał” w całej przyczepie. Osobną kwestią jest stan techniczny pojazdu, który powinien posiadać bieżące przeglądy.

O transport najlepiej popytać znajomych w stajni, pensjonariuszy, właścicieli pensjonatu, weterynarzy, czy też kowali. W ostateczności można zapytać na forach internetowych. Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie. Wybierajmy doświadczonych przewoźników, którzy dysponują dobrej jakości sprzętem do transportu. Nowoczesne przyczepy w doskonałym stanie technicznym zapewnią koniowi spokojną podróż, a Tobie spokojną głowę.

3.2. Formalny zakup konia.

3.3. Transport konia do nowej stajni.

3.3.1. Przygotowania przed transportem konia
3.3.2. Jak znaleźć odpowiedni transport
3.3.3. Wprowadzanie konia do transportu
3.3.4. Jak transportować konia

3.4. Sprzęt dla konia, jaki musimy mieć w chwili zakupu konia.