Suplementy – jeśli koń miał podawane suplementy u poprzedniego właściciela, powinniśmy się w takie suplementy zaopatrzyć. W skład tych suplementów mogą wchodzić najpopularniejsze substancje, takie jak: biotyna, magnez, suplementy na stawy, czy też inne. Bardzo ważne jest, aby w pierwszych dniach pobytu konia w nowej stajni nie zaburzać mu diety, więc zaleca się, aby suplementy były takie same, jakie pobierał z paszą w poprzedniej stajni. We wcześniejszych rozdziałach pisaliśmy, że warto zabrać od starego właściciela trochę owsa ze starej stajni. Konie bardzo powoli przyzwyczajają się do nowego pożywienia. Warto zaoszczędzić szoku zwierzakowi i w pierwszych dniach karmić go poprzednim owsem, zanim przejdziemy na owies z nowej stajni. Później można mieszać go pół na pół, aż do przejścia na nową dietę.

Dodatki paszowe – jeśli koń pobierał z paszą także dodatki paszowe, takie jak słonecznik, sieczka, lucerna, wysłodki, otręby, musli czy też inne, powinniśmy się w takie dodatki paszowe zaopatrzyć. Podobnie jak w przypadku suplementów i owsa, nie warto dodawać koniowi stresu poprzez zmienianie mu diety. Jeśli uważasz, że dieta dobrana była w niewłaściwy sposób, ze wszelkimi zmianami wstrzymaj się kilka tygodni.

Szczotki i zgrzebła – będziesz potrzebować zestawu szczotek i zgrzebeł. Dobrze jest, aby były to nowe, kupione szczotki, używane tylko przez tego konia. Nie pożyczaj szczotek od nikogo, bo możesz przenieść na swojego konia choroby skórne z innych koni. I swoich szczotek też nie pożyczaj nikomu w przyszłości. Będzie Ci potrzebna miękka szczotka do sierści, twardsza szczotka do wyczesywania błota, zgrzebła, kopystki, szczotka do grzywy i ogona. To podstawowe rzeczy, które musisz mieć w swojej skrzynce na szczotki.

Kosmetyki – nie są konieczne, ale zapewne przydadzą Ci się, kiedy będziesz chciał zaprezentować swój nowy nabytek. Wśród kosmetyków może znaleźć się spray do grzywy i spray do sierści oraz mokre chusteczki. Dodatkowo warto mieć też smar do kopyt. Nie jako kosmetyk, a raczej jako środek do pielęgnacji kopyt.

Wcierki i glinki – po treningu zapewne będą Ci potrzebne wcierki rozgrzewające i chłodzące oraz glinka. Zadbaj o to, aby mieć pod ręką odpowiednie specyfiki. Nawet jeśli nie planujesz ciężko trenować, to miej na uwadze to, że będziesz dopuszczać konia do nowego stada i takie środki mogą Ci się przydać po ewentualnych szaleństwach w nowym stadzie.

Siatka na siano – jeśli Twój koń pobiera pokarm z siatki, a obecny pensjonat nie zapewnia siatek, zadbaj o nią przed przyjazdem konia, aby od pierwszych chwil koń mógł pobierać siano w sposób, do jakiego przywykł.

3.3. Transport konia do nowej stajni.

3.4. Sprzęt dla konia, jaki musimy mieć w chwili zakupu konia.

3.4.1. Zdrowie i pielęgnacja
3.4.2. Bezpieczeństwo i utrzymanie konia
3.4.3. Sprzęt do pracy z koniem

Rozdział 4 – Po zakupie konia.