Ochraniacze – zapewnij koniowi podstawowe bezpieczeństwo. Do jazdy zorganizuj dla niego ochraniacze skokowe. Przydadzą się do lonżowania, aby się nie pokopał oraz oczywiście do jazdy. Podczas dopuszczania konia do nowego stada przydadzą się jeszcze ochraniacze padokowe, ale te możesz pożyczyć. Ewentualnie użyjesz wspomnianych ochraniaczy skokowych.

Kaloszki – jeśli Twój koń jest kuty, przydadzą mu się kaloszki. Kaloszki chronią kopyta przed urazami spowodowanymi podkowami. Chronią zwłaszcza bardzo delikatną koronkę kopyta konia.

Kantary i uwiązy – koń powinien posiadać kantar i uwiąz. Zwróć uwagę, aby kantar był porządny, aby przypadkowo nie urwały mu się klamerki, które mogą przypadkowo zranić konia w głowę. Kantar powinien też wytrzymać szarpanie za niego przez inne konie – bardzo popularny koński zwyczaj na padokach. Do tego powinno się mieć uwiąz. Może być bądź to z bezpiecznym karabińczykiem, bądź to z normalnym, zwykłym karabińczykiem.

Derki – koń powinien mieć swoją derkę polarową. Zwłaszcza podczas chłodnych i wietrznych dni, aby go okryć po intensywnym treningu i aby go nie przewiało. Podczas stresowych sytuacji koń najprawdopodobniej będzie się pocił bardzo intensywnie. Dlatego potrzebna jest mu derka. Ponadto, jeśli kupujesz konia w okresie chłodnej pogody, jak wczesna wiosna, późna jesień, czy też zima, a koń we wcześniejszej stajni był derkowany na padoku, zorganizuj podobną derkę. Nie raz zdarzają się sytuację, że koń fizjologicznie nieprzygotowany do chłodnej pogody i zimnych deszczów (poprzez derkowanie go w starej stajni) po przyjeździe do nowego miejsca, gdzie nie zakłada mu się derki, rozchoruje się, zanim wykształci w sobie odporność na złą pogodę.

To są podstawowe elementy wyposażenia, związane z bezpieczeństwem konia i utrzymaniem go w stajni i na padoku. Oczywiście zakres sprzętu i ofert sklepów jeździeckich jest nieograniczony i zapewne przeglądając internetowe strony sklepów jeździeckich, napotkasz na wiele innych „koniecznych” gadżetów. Zwróćmy uwagę, że nie ma konieczności kupowania nowego sprzętu (poza szczotkami). Jeśli finanse nie pozwalają na taki zakup, to można poszukać używanego sprzętu. To nie wstyd. Dotyczy to także tego sprzętu opisanego w dalszej części.

3.3. Transport konia do nowej stajni.

3.4. Sprzęt dla konia, jaki musimy mieć w chwili zakupu konia.

3.4.1. Zdrowie i pielęgnacja
3.4.2. Bezpieczeństwo i utrzymanie konia
3.4.3. Sprzęt do pracy z koniem

Rozdział 4 – Po zakupie konia.