Ostatni rozdział książki zaczniemy od wyjaśnienia, jak będą wyglądać pierwsze dni pobytu nowego konia w nowej stajni i na padoku. To nie będzie łatwy dla niego czas. Opiszemy, jak wyglądają pierwsze chwile po przywiezieniu do nowej stajni i jak zadbać o aklimatyzację nowego konia. Następnie przejdziemy do dopuszczenia konia do nowego stada oraz powiemy, jak wyglądają konflikty w stadzie i jak sobie z nimi radzić.

Dalsza część tego rozdziału to pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem. Czego możesz spodziewać się po nowym koniu? Jak zorganizować sobie czas przez pierwsze dni? Napiszemy też, jak będzie wyglądać pierwszy raz w siodle w nowym miejscu i pierwszy trening. Czyli to, na co czekasz od początku niniejszej książki.

Kolejna część związana jest ze zdrowiem Twojego rumaka. Przedstawiamy, jak zadbać o zdrowie konia w pierwszych dniach i tygodniach po zakupie. Zapewne wiele informacji masz już od weterynarza po badaniu oraz wyczytasz z paszportu. Jednak zadbaj o zdrowie swojego nowego konia. Na początku skupimy się na jego kopytach, bo bez kopyt nie ma konia. Następnie zwrócimy uwagę na końskie zęby, odrobaczanie, szczepienie i badania krwi. Skończymy na dopasowaniu siodła. Specjalnie robimy to w dziale poświęconym zdrowiu konia, a nie w dziale ze sprzętem. Przekonasz się, dlaczego.

Ostatnią częścią niniejszego rozdziału i jednocześnie ostatnią częścią niniejszej książki jest podrozdział mówiący o prawnych aspektach zakupu konia oraz obowiązkach łączących się z posiadaniem konia. Czyli dużo formalności i sporo papierów. Zaczniemy od ważnej, aczkolwiek często pomijanej rzeczy, jaką jest odpowiedzialność właściciela za konia. Następnie przejdziemy do najczęściej spotykanych rodzajów umów, jakie przyjdzie Ci zawrzeć. Będą to umowy pensjonatowe, dzierżawy, treningu i inne. Dalej omówimy obowiązki kupującego, czyli Twoje, za zmiany danych w PZHK. Kolejną częścią będzie wyjaśnienie zagadnień związanych z odpowiedzialnością sprzedającego z tytułu rękojmi. A mając na uwadze, że pewne są tylko śmierć i podatki, będąc także na finalnym etapie książki, napiszemy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Rozdział 4 – Po zakupie konia.

4.1. Pierwsze dni konia w nowej stajni i na padoku.

4.2. Pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem.

4.3. Zadbaj o zdrowie swojego nowego konia.

4.4. Prawne aspekty zakupu i posiadania konia.