4.1. Pierwsze dni konia w nowej stajni i na padoku.

Masz już swojego wymarzonego konia. Otwierają się drzwi od koniowozu bądź bukmanki i nagle znajdujesz się w nowej sytuacji. W sytuacji, gdzie masz obok siebie półtonowego zwierzaka, który jest przestraszony nowymi okolicznościami i może liczyć tylko i wyłącznie na Ciebie i Twoje spokojne podejście do nowych realiów. Pomoże Ci w tym zapoznanie się z niniejszym podrozdziałem, gdzie przedstawimy najczęstsze problemy z nowym koniem podczas jego pierwszych dni w stajni. Gdy będziesz wiedzieć, czego możesz się spodziewać, mając świadomość, że każdy przez to przechodził, będziesz osobą bardziej opanowaną, a spokój i opanowanie to właśnie to, czego Twój nowy koń potrzebuje.

Opowiemy Ci tutaj, jak wyglądają pierwsze chwile po przywiezieniu konia do nowej stajni. Pierwsze minuty po otwarciu przyczepy z koniem i pierwsze godziny na stajni. Pokażemy, jak zadbać o aklimatyzację konia w nowym miejscu, aby mógł się poczuć tam jak u siebie w domu. A gdy już zrozumie, że nowa stajnia jest jego nowym domem, przyjdzie czas na poznanie nowego stada. Dopuszczenie do stada wiązać się będzie z licznymi konfliktami. To nic złego, chociaż może wyglądać bardzo nieprzyjemnie, gdy konie się kopią, gryzą, kwiczą i skaczą po sobie. Także i konflikty w stadzie to nic nadzwyczajnego. Zaopatrzymy Cię w podstawową wiedzę o tym, jak radzić sobie z tymi konfliktami.

Oczywiście każdy koń jest inny. Jeden po przyjeździe do nowego miejsca stanie się demonem, drugi może być aniołkiem. Konie, które jeździły wcześniej na zawody, wiedzą, co to zmiana stajni, gdyż w sezonie robiły to wielokrotne. Dla koni, które całe życie spędziły w jednej stajni, może to być traumatyczne przeżycie. Każdy koń jest inny i każdy reaguje inaczej. Jednak Twoim obowiązkiem jest pomoc wierzchowcowi w przejściu przez te ciężkie dla niego czasy. I postaramy się przygotować Cię do tego w niniejszym podrozdziale.

Pamiętaj również. Zawsze możesz liczyć na pomoc innych jeźdźców. Każdy przez to przechodził i każdy, kogo poprosisz o pomoc, zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ułatwić Ci te dni. Nie bój się więc pytać. Najgorsze, co możesz zrobić, to żyć w przeświadczeniu, że wiesz już wszystko.

Rozdział 4 – Po zakupie konia.

4.1. Pierwsze dni konia w nowej stajni i na padoku.

4.1.1. Pierwsze chwile po przywiezieniu do nowej stajni
4.1.2. Jak zadbać o aklimatyzację nowego konia
4.1.3. Dopuszczenie konia do nowego stada
4.1.4. Konflikty w stadzie. Jak sobie z nimi radzić

4.2. Pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem.