4.2. Pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem.

Pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem są wyzwaniem. Spotka Cię wiele ciężkich chwil i często zadasz sobie pytanie, czy to ten właściwy koń? Przecież w starej stajni był takim aniołkiem! Zaczniesz się wręcz zastanawiać, czy przypadkiem podczas oglądania wierzchowca nie był on nafaszerowany prochami uspokajającymi. Nie przejmuj się, to wszystko jest normalne. To standardowe zachowanie, jakiego możesz się spodziewać i na które postaramy się przygotować Cię w niniejszym podrozdziale.

Opowiadanie o pierwszych dniach jeźdźca z nowym koniem rozpoczniemy od uzmysłowienia Wam, czego można spodziewać się po wierzchowcu. Jakie zachowania może wykazać i z czego one wynikają. Pozwolimy Ci zrozumieć psychikę konia i odpowiedzieć na nową sytuację, w jakiej koń się znalazł. Powiemy, co może się przydarzyć i jak temu zapobiegać.

Skupimy się jednak na odbiorze przez konia, czyli właśnie tej nowej sytuacji. Zobrazujemy, czym dla niego jest nowa stajnia, stado, miejsce, ujeżdżalnia i koński boks. Jeśli zaczniesz myśleć o tym tak jak Twój koń, pomożesz mu przejść przez te trudne dla niego chwile.

Pokażemy Ci też, jak zorganizować sobie pierwsze dni z koniem. Będzie to wymagało od Ciebie bardzo dużej empatii wobec zwierzaka i wyjątkowo dużo czasu wolnego. Całkowicie na głowie postawi to Twój kalendarz i szybko przekonasz się, że przy koniach nie ma czegoś takiego jak plan dnia. Następnie przejdziemy do tego, czego najbardziej oczekujesz, czyli pierwszego wskoczenia w siodło Twojego wierzchowca. Zobaczysz jednak, że nie będzie to wyglądało tak, jak sobie wymarzyłeś. Pierwsze chwile w siodle nowego konia też Cię zaskoczą. Nie przejmuj się jednak. Większość właścicieli koni przez to przechodziła. Więc zaciśnij zęby i rób, co do Ciebie należy.

4.1. Pierwsze dni konia w nowej stajni i na padoku.

4.2. Pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem.

4.2.1. Czego możesz spodziewać się po nowym koniu
4.2.2. Jak zorganizować sobie czas przez pierwsze dni
4.2.3. Pierwszy raz w siodle w nowym miejscu i pierwszy trening

4.3. Zadbaj o zdrowie swojego nowego konia.