4.3. Zadbaj o zdrowie swojego nowego konia.

Kupując konia, powinniśmy zadbać o jego zdrowie już w pierwszych dniach jego pobytu w nowej stajni. Wiele cennych informacji o kondycji konia otrzymamy od weterynarza po badaniach weterynaryjnych przed zakupem, więc opinia weterynarza będzie już podpowiedzią, co należy zrobić przy koniu w pierwszej kolejności, aby cieszyć się jego dobrą kondycją i zdrowiem.

Jak mówi tytuł popularnej książki wydawnictwa Świadome Jeździectwo, autorstwa Nic Barker i Sarah Braithwaite: „Bez kopyt nie ma konia”. I nie ma w tym ani odrobiny przekłamania. Końskie kopyta to fundamenty zdrowego konia. Podpowiemy więc, jak zadbać w pierwszych dniach o końskie kopyta.

Następnie skupimy się na końskich zębach. Opowiemy, jakie zabiegi należy przeprowadzić, aby cieszyć się zdrowym koniem i przyjemnością z jazdy konnej. Zdrowe, końskie zęby to nie tylko odpowiednia kondycja fizyczna konia poprzez lepsze przyjmowanie pokarmu, ale także komfort jazdy konnej na wędzidle.

W kolejnej części napiszemy trochę o odrobaczaniu, szczepieniu i badaniu krwi konia. Są to podstawowe zabiegi, jakie będzie się wykonywało systematycznie co pół roku.

Ostatnim podpunktem, którym zajmiemy się w niniejszym rozdziale, będzie prawidłowe dopasowanie siodła i pomiar konia przed wyborem siodła. Nie wszyscy mają możliwość zakupu konia z dobrze dopasowanym rzędem, więc poszukiwanie siodła będzie czymś, czym będzie trzeba się zająć zaraz po nabyciu konia. Powiemy, jak mierzyć konia, jak dopasować siodło oraz gdzie szukać siodeł.

Powyższe elementy to podstawowe zabiegi, które należy wykonywać systematycznie, aby utrzymać konia w dobrej kondycji. Nie odpuszczaj sobie żadnego z tych podpunktów, a koń odwdzięczy Ci się za to. Zobaczysz.

4.2. Pierwsze dni jeźdźca z nowym koniem.

4.3. Zadbaj o zdrowie swojego nowego konia.

4.3.1. Bez kopyt nie ma konia
4.3.2. Zadbaj o zęby konia
4.3.3. Odrobaczanie, szczepienie i badania krwi
4.3.4. Właściwe dopasowanie siodła

4.4. Prawne aspekty zakupu i posiadania konia.