Decyzja o zakupie swojego pierwszego konia nie jest łatwa. Z jednej strony musimy twardo stąpać po ziemi, oceniając swoje umiejętności i możliwości finansowe, z drugiej strony targani jesteśmy pasją jeździecką, brakiem sił do szkółkowych koni i marzeniami o dzikich galopach w terenie. Na każdym etapie podejmowania decyzji o zakupie konia możemy liczyć na wsparcie ze strony przyjaciół, rodziny, trenerów i instruktorów oraz stajenne, dobre dusze, ale i tak wszystko musi rozegrać się w naszej głowie. A gdy już podejmiemy świadomą decyzję o zakupie swojego pierwszego konia, to nagle staniemy w zupełnie nowej sytuacji. W ciągu kilku godzin i dni spadnie na nas ogrom obowiązków. Możemy poczuć się przytłoczeni nową sytuacją. Nasz nastrój z euforycznego, którego zaznamy podczas pakowania wierzchowca do przyczepy po transakcji zakupu, zmieni się diametralnie. Postaramy się Wam pomóc w tej sytuacji, od podjęcia decyzji o zakupie konia, aż po pierwsze dni w stajni, w siodle i na padoku.

Do kogo kierowana jest ta książka? Do wszystkich, którzy kupują swojego pierwszego konia. Zarówno do tych doświadczonych jeźdźców, jak i do osób, które niedawno rozpoczęły przygodę z jeździectwem. Zarówno do młodych wiekiem adeptów jeździectwa, jak i do osób w kwiecie wieku, które chcą zmienić swoje życie i poczuć wiatr we włosach w siodle, na swoim czterokopytnym zwierzaku. Do osób planujących jeździć rekreacyjnie i do ludzi z zacięciem sportowym. Do osób, u których koń będzie miał jak pączek w maśle oraz do ludzi, którzy nie powinni, albo jeszcze, albo wcale, decydować się na posiadanie konia. Zwłaszcza do tej ostatniej grupy osób. Poprzez wydanie niniejszej książki chcemy pomóc w podjęciu decyzji tym pierwszym oraz oszczędzić rozczarowania tym drugim. Może przez to kilka koni nie trafi w nieodpowiednie ręce, co będzie można uznać za sukces niniejszej książki.

A dlaczego powstała ta publikacja? Z kilku powodów. Najważniejszy z nich to ten, że w swojej przygodzie jeździeckiej w każdej stajni, w jakiej jesteśmy, widzimy nieodpowiednie konie w rękach niewłaściwych jeźdźców. Czy aż tak dużo jest tych niedobranych par, żeby wydawać książkę? Zapytajcie w znanych Wam stajniach, a każdy wskaże palcem takie konie. W każdej stajni znajdzie się niewłaściwy koń i nieodpowiedni właściciel. Uważasz, że Ty się do nich nie zaliczasz? Przeczytaj tę książkę i zadaj sobie to pytanie ponownie…

Pierwszy rozdział książki poprowadzi Cię przez cały proces decyzyjny, związany z zakupem konia. Pozwoli Ci na podjęcie świadomej decyzji, czy to odpowiedni moment na kupno wymarzonego rumaka. Przeanalizujemy wspólnie Twoje oczekiwania, aby pomóc Ci zrozumieć, jakiego konia potrzebujesz i jakiego powinno się szukać. Przeanalizujemy także Twoje zdolności finansowe, aby podjąć świadomą decyzję finansową i żeby upewnić się, że Twój nowy koń będzie miał wszystko to, czego potrzebuje. I nie chodzi tutaj o super modne czapraki i kantary na każdą okazję. Skupimy się na podstawowych potrzebach konia, jakie muszą być zaspokojone, jeśli chcesz być świadomym i dojrzałym posiadaczem konia.

Drugi rozdział książki pomoże Ci przebrnąć przez cały proces poszukiwania konia. Pokażemy Ci, gdzie możesz znaleźć swojego wymarzonego rumaka, jakie ogłoszenia czytać i jak je czytać, na co zwracać uwagę, jak je sortować i w końcu, jak wybrać konia, którego warto odwiedzić i pooglądać. Podpowiemy, jak rozmawiać ze sprzedającym i jakie pytania zadawać. W końcu, jak oglądać konia i jak sprawdzić go pod siodłem. Wiedza zdobyta podczas lektury tego rozdziału pomoże Ci w procesie selekcji koni z ogłoszeń. Finalnie ta część książki ma Ci pomóc wybrać konia do zakupu.

Rozdział trzeci mówi o samym procesie zakupu. Jak sprawdzić konia, jak go przebadać, aby mieć pewność, że kupuje się zdrowego konia. Tutaj duży nacisk kładziemy na zdrowie i badania weterynaryjne. Przeprowadzimy Cię także za rękę przez prawne i organizacyjne aspekty zakupu nowego konia, tak, aby nie zapomnieć o ważnych drobiazgach podczas zakupu swojego nowego, wymarzonego i wyczekiwanego rumaka.

Ostatni rozdział poświęcony jest pierwszym chwilom nowego konia w nowej stajni. Pierwsze dni będą dla Ciebie utrapieniem, ale dla konia będą traumatyczne. Nowe miejsce, nowe stado, nowi ludzie i nowe zwyczaje. To nie jest komfortowa sytuacja dla Twojego wierzchowca. Przez pierwsze dni Twój nowy koń może zmienić się diametralnie i zaczniesz powątpiewać, czy dokonało się odpowiedniego zakupu. Ten rozdział jest właśnie po to, aby ułatwić Ci przejście przez te ciężkie dla Was obu chwile. Skupimy się także na prawnych aspektach posiadacza konia, aby nie zaskoczyły Cię formalności i abyś poznał Swoje prawa i obowiązki.

Powodzenia!